Salı, Temmuz 28, 2026
Uluslararası Basın Konfederasyonu

Uluslararası Basın Konfederasyonu

  • Anasayfa
  • Hakkımızda
    • Biz Kimiz
    • Başkan’dan
    • Vizyon – Misyon
  • Kurumsal
    • Yönetim Kurulu
    • Yüksek İstişare Kurulu
    • Denetim Kurulu
    • Bağlı Federasyonlar
    • Bağlı Dernekler
    • Temsilciler
      • Yurtiçi Temsilciler
      • Yurtdışı Temsilciler
  • Haberler
  • Etkinlikler
  • Duyurular
  • İletişim
No Result
View All Result
Uluslararası Basın Konfederasyonu

Uluslararası Basın Konfederasyonu

Anasayfa Haberler

Medyada ‘Meslek Yasası’ Alarmı: İnternet Gibi Çöplük Olmasın

UBKYazar: UBK
in Haberler
0

SİZE ÖZEL HABERLER

Uluslararası Basın Konfederasyonu’ndan ‘Meslek Odası’ talebi: Ankara’dan tam destek

Uluslararası Basın Konfederasyonu’ndan ‘Meslek Odası’ talebi: Ankara’dan tam destek

6 ay önce
ULUSLARARASI BASIN KONFEDERASYONU BAŞKANI GÜREL; “BASININ ÖZGÜR VE NİTELİKLİ OLMADIĞI BİR TOPLUMDA HİÇ KİMSE GÜVENDE DEĞİLDİR”

ULUSLARARASI BASIN KONFEDERASYONU BAŞKANI GÜREL; “BASININ ÖZGÜR VE NİTELİKLİ OLMADIĞI BİR TOPLUMDA HİÇ KİMSE GÜVENDE DEĞİLDİR”

3 ay önce
Uluslararası Basın Konfederasyonu TBMM’de: Acil Basın Meslek Odası kurulmalı

Uluslararası Basın Konfederasyonu TBMM’de: Acil Basın Meslek Odası kurulmalı

6 ay önce
Türk Basınında Tarihi Adım: “Kaos Bitecek, Meslek Yasası Gelecek”

Türk Basınında Tarihi Adım: “Kaos Bitecek, Meslek Yasası Gelecek”

6 ay önce

KATEGORİLER

  • Duyurular
  • Etkinlikler
  • Haberler
  • U – Diğer
Medyada ‘Meslek Yasası’ Alarmı: İnternet Gibi Çöplük Olmasın

• 11. Anadolu Medya Çalıştayı’nda konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı Turan, yapay zekanın tedbir alınmazsa “büyük bir bilgi çöplüğüne” dönüşebileceği uyarısında bulundu

• Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler ise medyadaki etik soruna parmak bastı: “‘İddia edilmektedir’ dediğiniz anda sınır yok, bu bir kaostur”

• UBK Başkanı Şakir Gürel, “Aktarlar odasına kayıtlı gazeteci olmaz” diyerek Barolar Birliği benzeri bir Medya Meslek Odası kurulması çağrısında bulundu


Uluslararası Basın Yayın Konfederasyonu (UBK) tarafından düzenlenen “Basının Medya Meslek Yasası ve Medya Meslek Birliği Yolculuğu” konulu 11. Anadolu Medya Çalıştayı, Ankara’da başladı. Medya dünyasının tecrübeli isimleri, akademisyenler ve bürokratların bir araya geldiği zirveye; dijitalleşmenin getirdiği “dezenformasyon riski” ve gazetecilik mesleğinin “yasal statü eksikliği” damga vurdu.

“Nimet Dediğimiz İnternet Çöplüğe Döndü”

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, teknolojinin en çok etkilediği sektörün basın olduğuna dikkat çekti. Turan, yapay zekanın yanlış bilgiyle beslendiğinde yanlış sonuçlar üreten bir mekanizmaya dönüştüğünü belirterek şu çarpıcı analizi yaptı:

“20-30 yıl önce internet hayatımıza ilk girdiğinde ‘Ne büyük bir nimet’ deyip heyecanla adım atıyorduk. Bugün yapay zeka için de aynı heyecanı duyuyoruz. Ancak geldiğimiz noktada, o ‘büyük nimet’ dediğimiz internetin aslında ‘büyük bir çöplüğe’ dönüştüğünü üzülerek görüyoruz. Eğer gerekli tedbirleri almaz, riskleri paylaşmazsak; bugün ‘mesleğimize ne büyük yardımı var’ dediğimiz yapay zekanın, yarın internet gibi bir çöplüğe dönüşmesi kaçınılmazdır.”

Hilmi Güler: “‘İddia Edilmektedir’ İfadesi Kaostur”

Çalıştayda söz alan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı ve UBK Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Dr. M. Hilmi Güler ise medyadaki denetimsizlik ve etik erozyonuna sert eleştiriler getirdi. 50 yıllık tecrübesinde basın konusunda hiç bu kadar zorlandığı bir dönem görmediğini belirten Güler, şu ifadeleri kullandı:

“Haber yazarken ‘İddia edilmektedir’ dediğiniz anda sınır yok. Her türlü yalan bu ifadenin arkasına sığınılarak söylenebiliyor. Bundan sadece etkilenenler değil, etkileyenler de muzdarip. Bu kadar başıboşluk ancak ‘kaos’ ile ifade edilebilir.”

Çözüm: Barolar Birliği Modeli ve Yasal Statü

UBK Genel Başkanı Şakir Gürel de çözüm önerisi olarak “öz denetim” modelini işaret etti. Gazetecilerin halen aktarlar veya fotoğrafçılar odasına kayıt edilmek zorunda kalmasını sistemsel bir boşluk olarak tanımlayan Gürel, şunları kaydetti:

  • “Türkiye Barolar Birliği’nin kendi içinde nasıl bir denetim mekanizması varsa, medyanın da benzer bir öz denetim mekanizmasına sahip olması şarttır.”
  • “Mesleki itibarın korunması ve dezenformasyonun önlenmesi ancak yasal bir ‘Medya Meslek Birliği’ ile mümkündür.”

Hakikat ve Mesleki Onur Vurgusu

İki gün sürecek ve dört ana başlığın karara bağlanacağı çalıştayda diğer katılımcılar da önemli mesajlar verdi:

Büyükelçi Yavuz Selim Kıran: “Gazetecilerin emeğinin boşa gittiği mevcut tablonun sona ermesi insani bir zorunluluktur.”
Ankara Baro Başkanı Mustafa Köroğlu: “Basın özgürlüğü, hakikatin özgürlüğüdür. Basın korunursa toplum özgürleşir.”
Eski Milletvekili Hasan Öz: “Kalem darbesiyle sokağı karıştıranların ahlaki sorumluluk taşıması gerekir.”

Benzer Haberler

DVT Haber Ajansı Güneydoğu Anadolu Temsilciliği Görkemli Bir Törenle Açıldı

DVT Haber Ajansı Güneydoğu Anadolu Temsilciliği Görkemli Bir Törenle Açıldı

05/06/2026
Ankara’da Medya Zirvesi: Gazeteciler Sansür ve Dezenformasyona Karşı Buluştu

Ankara’da Medya Zirvesi: Gazeteciler Sansür ve Dezenformasyona Karşı Buluştu

19/05/2026
X'te Paylaş Facebook'ta Paylaş Instagram'da Takip Et LinkedIn'de Paylaş NSosyal'de Paylaş
Önceki Yazı

Beşikcioğlu’ndan Medya Meslek Yasası’na Tam Destek: “Yerel Basın Demokrasinin Sigortasıdır”

Sonraki Yazı

Uluslararası Basın Konfederasyonu Türkiye Genelinde İl Temsilcilerini Atadı

Popüler Haberler

  • Uluslararası Basın Konfederasyonu Türkiye Genelinde İl Temsilcilerini Atadı

    Uluslararası Basın Konfederasyonu Türkiye Genelinde İl Temsilcilerini Atadı

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Medyada ‘Meslek Yasası’ Alarmı: İnternet Gibi Çöplük Olmasın

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Uluslararası Basın Konfederasyonu Kuşadası’nda Buluştu

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Dezenformasyona Karşı Çözüm: Medya Meslek Yasası Masaya Yatırıldı

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Ankara’da Medya Zirvesi: Gazeteciler Sansür ve Dezenformasyona Karşı Buluştu

    0 shares
    Share 0 Tweet 0

Sonraki Yazı
Uluslararası Basın Konfederasyonu Türkiye Genelinde İl Temsilcilerini Atadı

Uluslararası Basın Konfederasyonu Türkiye Genelinde İl Temsilcilerini Atadı

UBK - Uluslararası Basın Konfederasyonu

Uluslararası Basın Konfederasyonu (UBK); medya ve iletişim sektöründeki sorunlara çözüm üretmeyi, medya STK’larını bir çatı altında toplamayı ve gazeteciler için bağımsız bir akreditasyon mekanizması oluşturmayı amaçlayan sivil toplum kuruluşudur.

Son Haberler

  • DVT Haber Ajansı Güneydoğu Anadolu Temsilciliği Görkemli Bir Törenle Açıldı
  • Ankara’da Medya Zirvesi: Gazeteciler Sansür ve Dezenformasyona Karşı Buluştu
  • 9 MAYIS AVRUPA GÜNÜ KUTLU OLSUN

Kategoriler

  • Duyurular
  • Etkinlikler
  • Haberler
  • U – Diğer


© 2026 - Tüm Hakları Saklıdır. UBK - Uluslararası Basın Konfederasyonu

Onayı Yönet
En iyi deneyimleri sunmak için, cihaz bilgilerini saklamak ve/veya bunlara erişmek amacıyla çerezler gibi teknolojiler kullanıyoruz. Bu teknolojilere izin vermek, bu sitedeki tarama davranışı veya benzersiz kimlikler gibi verileri işlememize izin verecektir. Onay vermemek veya onayı geri çekmek, belirli özellikleri ve işlevleri olumsuz etkileyebilir.
Fonksiyonel Her zaman aktif
Teknik depolama veya erişim, abone veya kullanıcı tarafından açıkça talep edilen belirli bir hizmetin kullanılmasını sağlamak veya bir elektronik iletişim ağı üzerinden bir iletişimin iletimini gerçekleştirmek amacıyla meşru bir amaç için kesinlikle gereklidir.
Tercihler
Teknik depolama veya erişim, abone veya kullanıcı tarafından talep edilmeyen tercihlerin saklanmasının meşru amacı için gereklidir.
İstatistik
Sadece istatistiksel amaçlar için kullanılan teknik depolama veya erişim. Sadece anonim istatistiksel amaçlar için kullanılan teknik depolama veya erişim. Mahkeme celbi, İnternet Hizmet Sağlayıcınızın gönüllü uyumu veya üçüncü bir taraftan ek kayıtlar olmadan, yalnızca bu amaçla saklanan veya alınan bilgiler genellikle kimliğinizi belirlemek için kullanılamaz.
Pazarlama
Teknik depolama veya erişim, reklam göndermek için kullanıcı profilleri oluşturmak veya benzer pazarlama amaçları için kullanıcıyı bir web sitesinde veya birkaç web sitesinde izlemek için gereklidir.
  • Seçenekleri yönet
  • Hizmetleri yönetin
  • {vendor_count} satıcılarını yönetin
  • Bu amaçlar hakkında daha fazla bilgi edinin
Tercihleri görüntüle
  • {title}
  • {title}
  • {title}
No Result
View All Result
  • Anasayfa
  • Hakkımızda
    • Biz Kimiz
    • Başkan’dan
    • Vizyon – Misyon
  • Kurumsal
    • Yönetim Kurulu
    • Yüksek İstişare Kurulu
    • Denetim Kurulu
    • Bağlı Federasyonlar
    • Bağlı Dernekler
    • Temsilciler
      • Yurtiçi Temsilciler
      • Yurtdışı Temsilciler
  • Haberler
  • Etkinlikler
  • Duyurular
  • İletişim


© 2026 - Tüm Hakları Saklıdır. UBK - Uluslararası Basın Konfederasyonu